אייך קונים  מבנה תעשייה או נדל"ן עסקי

החלטתם לקנות מבנה תעשייה, מגרש או מבנה אחר לנכס שלכם? מזל טוב, כדאי לקרוא לפני זה את המדריך הבא ולבצע מספר בדיקות:

בדיקה של המקום – כדאי  לבקר במקום כמה פעמים (בימים שונים ובשעות שונות) כדי להתרשם ממנו בעיניים,במטרה להתרשם. כדאי לבדוק לדוגמא , האם המיקום של הנכס מתאים לעסק מבחינת דרכי גישה, האם יש דברים חריגים בסביבה בשעות מסוימות כמו רעש חריג או מפגעי ריח, האם יש באזור דייר פולש, האם יש מבנים או מתקנים מסויימים שצריך לפנות ומה המצב המשפטי של כל אלה.

בדיקה של התאמת הנכס – יש להכין מפרט של דרישות המתאימות לנכס כמו למשל גישה נוחה למשאיות, גישה לרכבים, האם המבנה מתאים לאחסנה, האם הוא מאובטח, האם יש עסקים אחרים באזור שיכולים להפריע או שאנחנו נפריע להם? למשל אולם אירועים דורש מחשבה שונה על דרכי גישה וחניה בלילה מאשר מבנה משרדים  שפועל ביום.

נסח טאבו של הנכס – זהו שלב ראשוני  בכל עסקת קנייה  של נכס נדל"ן מסחרי כמו מבנה תעשייה או מגרש לצרכים מסחריים. נסח טאבו  מכיל את כל הפרטים של הנכס ואפשר ללמוד ממנו את כל הפרטים החשובים לרכישה כמו: מי הבעלים, כמה בעלים יש, האם הנכס הוא בבעלות או בחכירה, האם יש הערות אזהרה על הנכס, שעבוד או עיקול. נוסף לזה אפשר ללמוד מהו  שטח הנכס  והאם הוא דורש התאמות שונות כדי שיתאים, האם הגודל של הנכס מתאים, האם גובה הקומות בסדר, האם למשל יש דרך להעביר אליו סחורה עם מעליות מתאימות ועוד.

בדיקת תעודת הזהות של מוכרי הנכס – צריך  לבקש מהמוכרים את תעודות הזהות שלו ולהשוות את הפרטים  לפרטים המופיעים בנסח הטאבו של הנכס. כמו כן, יש לבקש את כל המסמכים הקיימים הנוגעים לנכס – ולדאוג לצרף אותם לחוזה.

בדיקות מקדימות של הנכס – באמצעות פנייה לרשיות הרלוונטית (ועדות לתכנון ובנייה) ניתן אפשר  מידע רב על הנכס: לאילו שימושים הוא מותר (מהו הסיווג), תוכנית בניין עיר (תב"ע) הן של הסביבה  והן של השטח עצמו. בעזרת  התב"ע הרוכש יכול לוודא  שהנכס המבוקש אכן מתאים לו  ולסוג השימוש הנדרש, להכיר מהם  אחוזי הבנייה המותרים וללמוד פרטים  על תוכניות בנייה עתידיות באזור הנכס.

סיווג הארנונה של הנכס – צריך לברר לא רק את עלות הארנונה אלא גם את הסיווג שלה  ייתכן מצב שבו הסיווג הנוכחי של הנכס לו  מתאים לתוכניות של הרוכש. לדוגמא אם הסיווג הנוכחי מתיר מבנה משרדים והרוכש מעוניין להקים מחסן למכירה של מתכות – יידרש שינוי סיווג.

עלויות נוספות – בנוסף  למחיר רכישה של מבנה תעשייתי  או נדלן מסחרי, צריך  לברר אם יש  עלויות הכספיות נוספות, כמו  דמי ניהול לאזור התעשייה, מיסים והיטלים נוספים כמו מיסי רכישה והיטלי השבחה.

 

בכל מקרה כדאי בכל התהליך להתייעץ עם עורך דין שמומחה בנדל"ן מסחרי  שיבדוק היבטים משפטיים כמו חובות שיש על הנכס וכל דבר אחר ועם שמאי מקצועי שמתמחה בנדל"ן עסקי כדאי לתת הערכת שווי לנכס שתעזור במו"מ לרכישה/

לכל התייעצות בנושא של תיווך מסחרי פנו לtarget04 ונעזור