מבנה תעשייה

מבנה תעשיה הוא שם גנרי לנכס נדל"ן אשר מיועד לשמש לצרכים שונים עבור ענפים ותעשיות מגוונות: תעשיית הטקסטיל, תעשיית המזון, התרופות, וכדומה. מבנים מסוג זה מהווים נכסים מובילים בתחום הנדל"ן המסחרי. כל מבנה מסוג זה משמש עבור תעשיה ספציפית ויותאם לצרכים הייחודיים של התעשייה שעבורה הוא משמש. מטרתו לספק את התנאים הנוחים לשימוש יעיל ואפקטיבי הנדרש מצורכי התעשייה.

מאפיינים של מבנה לצרכי תעשיה ומסחר

עבור מבנים המשמשים למסחר ותעשייה קיימים כמה מאפיינים המייחדים אותם ממבנים לצרכים אחרים. עבור כל תעשיה קיימות התאמות צרכים ייחודיות. מבנים אלו יתוכננו, יבנו וימוקמו באזורי תעשיה, הרחק מאזורי מגורים, לטובת שמירה על אי פגיעה בסביבה. בניית מבני תעשיה תעשייה בהלימה לעקרונות בנייה תעשייתית. התאמת גודל המבנה, צורתו, וחלוקתו הפנימית תעשה בהתאם לצורך של כל מבנה ומבנה לתעשייה ולצורך לשמה הוא מוקם.

שוני בין מבנה תעשיה למבנה אחר

מבני תעשיה הולכים ומתפתחים בהתאם לשיטות הבניה הנהוגות בתעשייה. נכללת בהם התאמה לפעילות יעילה, חיסכון באנרגיה, שימוש באנרגיה ירוקה, אפשרות לניצול אנרגיית השמש לחיסכון בחשמל ועוד. מבנים אלו משמשים את העוסקים בתעשייה במהלך שעות רבות ולכן נבנים בהתאמה לצרכים. מושם בהם דגש לצרכי נוחיות העובדים, חימום או קירור של חלקים בהם, בטיחות השהיה בהם, אפשרות תנועה בין החדרים, ונגישות חיצונית להגעה למבנה. נושא נוסף עליו שמים דגש בתכנון מבני תעשיה הוא נושא הסטריליות. במרבית ענפי התעשייה נדרשת הקפדה על רמת ניקיון וסטריליות גבוהה, לטובת יכולת עמידה בתקנים הנדרשים. לצורך שמירה על הניקיון ומניעת חדירת לכלוך מבחוץ מתקיימת הקפדה על איטום המבנה.

התאמת המבנה לצורך

לפני בחירת מבנה תעשייה יש להגדיר את הצרכים שמבנה זה אמור לספק. הדבר כולל הגדרת האזור הנבחר לבניית מבנה חדש או שיפוץ והתאמת מבנה ישן, התאמת שטח המבנה וחלוקתו הפנימית לאופי הפעילות, גישה נוחה למקום מצירי תנועה מרכזיים, אפשרות הגעה גם לאוכלוסיות מיוחדות הדורשות נגישות מוגברת, תאורה מספקת לביצוע הפעילות, ויכולת התנהלות נוחה ובטוחה.

רכישת מבנה תעשייה – על מה לשים דגש

עקב השוני בין מבנה תעשייה לכל מבנה אחר, חשוב לפנות לגורם מקצועי, מתווך העוסק בתחום תיווך נדל"ן מסחרי, הבקיא ומנוסה בתחום זה. רכישת מבנה תעשיה כרוכה הוצאה כספית לא מבוטלת, ולשם מקסום ההשקעה לא מומלץ לנסות ולבצע אותה באופן חובבני. פניה לגורם מקצועי תגדיל את הסיכויים להימנע מרכישה לא נבונה, תוך ביצוע הבדיקות הבאות:

·         מבדק התאמה של הנכס – מתווך נדלן מומחה בנדל"ן מסחרי ינחה אתכם כיצד להכין מפרט דרישות. מפרט זה ישמש אתכם לצורך בחינת הנכס ורמת התאמתו לצרכים הספציפיים שלכם.

·         בדיקה בטאבו – לפני רכישת נכס נדל"ן מסחרי יש לבצע בדיקה של נסח הטאבו של המבנה. מסמך נסח זה כולל בתוכו את מירב הפרטים על הנכס, ויוכל גם הוא לסייע בקבלת החלטה באם לרכוש אותו, ובהגדרת השינויים שיהיה צורך לבצע בו לטובת התאמתו. נסח טאבו כולל פרטים על בעלי הנכס, גודלו, מצבו המשפטי (בבעלות או חכירה) וכדומה.

·         בדיקות מול הרשויות – כחלק מהבדיקות שמתווך מנדל"ן מסחרי יספק עבורכם קיים גם צורך בפניה לרשויות רלוונטיות. פניה לוועדות תכנון ובניה יספקו את המידע הדרוש, כולל תוכנית בניין עיר, באמצעותה ניתן יהיה ללמוד על תוכניות בניה באזור הנכס, אפשרויות שימוש בנכס לצד מגבלות המוטלות בשימוש בנכס.

·         הכרה בכלל העלויות – לצד עלויות הרכישה והתפעול של הרכש, קיימות עלויות נוספות אשר חשוב לקחת אותן בחשבון טרום ביצוע הרכישה, כגון הטילים שונים ומיסוי.