מחסני לוגיסטיקה

עסקים המייצרים או משווקים מוצרים למכירה זקוקים למקום בו יוכלו לאחסן את הסחורה, למיין אותה ולהכין אותה להפצה. מרבית העסקים אינם יכולים לאחסן את הסחורה בתוך העסק עצמו, מפאת חוסר מקום, ולכן שוכרים מחסנים לוגיסטיים לצורך פעילותם. בחירת מחסני לוגיסטיקה מתאימים היא צעד חשוב והכרחי ליכולת לנהל תהליך יעיל וחסכוני. מחסנים לוגיסטיים מהווים נכס חשוב בעסק, ממנו מתבצעת פעילות מרכזית של העסק. מציאת מחסן לוגיסטי יכולה להיעשות באופן עצמאי או על ידי שימוש בגורם מקצועי.

אילו עסקים זקוקים למחסני לוגיסטיקה

ישנם סוגים שונים של מחסנים לוגיסטיים, אשר מתאימים לסוגים שונים של עסקים. השוני בין המחסנים יכול להיות במהות הצורך במחסן, גודל המחסן, באופן בו הוא מנוהל (ידני או ממוחשב), ובמספר התהליכים הנעשים במסגרתו. יש עסקים אשר עושים שימוש במחסן לוגיסטי לצורך אחסון הסחורה שהם מייצרים. עסקים אלו זקוקים למקום אחסון המלאים המיוצרים, בטרם הפצתם ללקוחות ולצרכנים. עסקים אחרים עושים שימוש במחסן לצורך אחסון סחורה של לקוחות, אשר שוכרים מהם שטחי אחסון.  חברות הובלה רבות לדוגמא מספקות ללקוחות שירות של אחסון חפצים, מעבר לשירותי ההובלה. מחסנים לוגיסטיים אינם בהכרח משמשים רק עסקים גדולים, ויכולים לשמש כל עסק שזקוק למקום אחסון ואין ברשותו מספיק מקום בעסק שלו.

כיצד לבחור מחסן לעסק

קיימים מספר שיקולים אשר מומלץ לבחון לפני בחירת מחסני לוגיסטיקה לעסק. שיקול ראשון הוא שיקול המרחק של המחסן מהעסק עצמו. מצד אחד קל ונוח לשכור מחסן לוגיסטי שיהיה במרחק יחסית קרוב למקום ממנו מנוהל העסק. מצד שני, לעיתים מחסן מרוחק יותר יהיה כרוך בעלויות נמוכות יותר. באם הסחורה משמשת לצורך יצוא, חשוב כמובן שהמחסן יהיה בקרבת נמל. שיקול שני הוא גודל המחסן. באם העסק זקוק לגודל מחסן מסוים במועד הנוכחי, רצוי לנסות ולחשוב האם גודל מחסן זה יספיק גם לשם צרכים עתידיים, ובמידה והעסק יגדיל פעילותו. שיקול שלישי הוא בנושא האוורור. בחירת מחסן לוגיסטי צריכה לקחת בחשבון את העובדה כי מוצרים הנמכרים על ידי העסק יכולים לשהות שם תקופה, ולכן חשוב כי המקום יהיה מאוורר, על מנת שהמוצרים לא יפגעו מתנאי לחות. שיקול רביעי הוא רמת האבטחה של המחסן. אם אתם שוכרים מחסן המיועד לצורך רכושכם או רכוש לקוחותיכם, חשוב לאבטח אותו בצורה מהימנה ומוקפדת. בדקו האם המקום מאובטח ובמידה ולא דאגו לבחון את אלטרנטיבה של התקנת מנעולים, אזעקה ומצלמות נסתרות. שיקול חמישי הוא עלות המחסן. אם החלטתם לשכור שירותי אחסון וודאו כי עלות זו נכללת במסגרת התחשיב הכלכלי של רווחיות המוצרים. לרוב עלות השכרת מחסני לוגיסטיקה תהיה קבועה, ללא תלות בכמות המוצרים שתבחרו לאחסן במחסן.

שירותים עיקריים של מחסנים לוגיסטיים

כאמור קיימים סוגים שונים של מרכזים לוגיסטיים וחשוב לבחור מחסן אשר מספק לעסק את מכלול השירותים לו הוא זקוק. מחסני לוגיסטיקה מספקים מכלול שירותים: העמסה של מוצרים, אחסון ומיון של מוצרים, ניהול לוגיסטי, שינוע מוצרים, הכנת מוצרים להפצה. מחסנים לצרכים לוגיסטיים קיימים במרבית הערים המרכזיות בארץ, כך שניתן לבחור את המחסן הממוקם גאוגרפית קרוב לפעילות העסק.

ייעול הפעילות העסקית

שימוש במחסנים לוגיסטיים מאפשר לעסק להתנהל בצורה טובה יותר. בעזרת ניהול לוגיסטי חכם יוכל העסק לאתר את הסחורה במהירות, למיין אותה, לשנע אותה למקומות הנחוצים, ולאחסן באופן מהיר ומידי סחורה. ניהול לוגיסטי מאפשר קבלת דוחות על המלאים, ביצוע ספירת מלאי נוחה וקלה, ושדרוג רמת השירות ללקוח. שימוש במחסנים לוגיסטיים חכמים יכול לחסוך סכומי כסף גדולים לכל עסק.