נדל"ן מסחרי בצפון

 

אחד מאפיקי ההשקעה המשתלמים בישראל הוא בתחום נדל"ן מסחרי, ובמיוחד נדל"ן מסחרי בצפון. בצפון הארץ קיימים נכסים מסחריים רבים, משרדים, קרקעות לצרכי מסחר, חנויות, קניונים, מרכזי סחר, אזורי לוגיסטיקה ותעשייה, מבני תעשיה וכדומה, ויכולת ההשבחה שלהם עשויה להביא לתשואה נאה למבצעי ההשקעות. נדל"ן אשר אינו מיועד לצרכי מגורים ומשמש לצרכים עסקיים מוגדר נדל"ן מסחרי או נדל"ן מניב.

אפיקי תשואה מנדל"ן מסחרי

קיימות כמה דרכים לקבלת תשואה מהשקעה בנכס נדל"ן מסחרי בצפון. אפיק אחד הוא באמצעות השבחתו והשכרתו. באפיק זה מובטחת לרוכש הכנסה קבועה ויציבה מדמי שכירות. אפיק השקעה אחר מתייחס לנכס אשר נרכש לצרכים מסחריים ונועד לשמש את בעל הנכס. באפיק זה מדובר על רווח הוני, הנובע גם הוא מהשבחה של נכס קיים. באזורים כמו בצפון הארץ, אזור המתפתח מידי יום, קיימות הזדמנויות רבות להרוויח מהשקעה באמצעות רכישת נדל"ן מסחרי בצפון.

נדל"ן מסחרי בהשוואה לנדל"ן עסקי

פעמים רבות מתייחסים לשני סוגי נדל"ן אלו כאל ישות זהה. בפועל קיים הבדל בין המונחים:

·         נדל"ן מסחרי הינו נדל"ן אשר לרוב ישמש לצרכים עסקיים אך לא יצרניים. סוג עסקים לצרכי בילוי, הנאה, קניות וכדומה. בקטגוריה זו ניתן לכלול עסקים כגון מסעדות, בתי קפה, חנויות, ברים, דוכנים ברחוב ועוד. נדל"ן מסחרי יושכר לתקופות יחסית קצרות של שנה או שנתיים, והתשואה מהם מתבססת על תנועת הלקוחות אליהם.

·         נדל"ן עסקי לעומת זאת כולל נכסים המשמשים אם באמצעות מכירה או באמצעות השכרה למשרדים, חברות הייטק, מבני תעשיה בתחומים שונים, מחסנים, מבני לוגיסטיקה, וכדומה. זהו נדל"ן אשר משמש לצרכים מנהלתיים ומרכז בתוכו את הפעילות בשטח.

השקעה בנדל"ן מסחרי בצפון

נכסי נדל"ן מסחרי קיימים בכל הארץ. רכישת נכסי נדל"ן מסוג עסקי או מסחרי יכולה להניב תשואה גבוהה יותר בהשוואה להשקעה בנדל"ן לצרכים פרטיים. מחירי נדל"ן מסחרי במרכז הארץ יחסית גבוהים, אך גם שם השקעה זו יכולה להיות מאוד משתלמת ולהחזיר את עצמה ברווח תוך זמן יחסית קצר. נדל"ן מסחרי בצפון או בדרום הארץ, באזורים המרוחקים מהמרכז בעלי יכולת השאת ערך אף גבוהה יותר. בצפון הארץ עלות נכסי נדל"ן זולים משמעותית ולרוב גם מוצעים למכירה נכסים גדולים משמעותית מאלו המוצעים במרכז. פרמטרים אלו מטים את הכף מבחינה כלכלית לטובת השקעה בנכסים בפריפריה.

מימון נדל"ן לצרכים מסחריים

על מנת להצליח וליהנות מכל היתרונות הקיימות בהשקעה בנדל"ן מסחרי, יש צורך כמובן בהשגת מימון, ליצירת הון עצמי מספק. מימון לרכישת נכס מסחרי יכול להיות מושג באחד משלושה אפיקים מרכזיים:

·         משכנתא – משכנתא לטובת רכישת נכס מסחרי ניתנת כתוצאה ממשכון הנכס המסחרי לגוף ממנו נלקחה המשכנתא. משכנתאות עבור נדל"ן עסקי או מסחרי ניתנות בתנאים ובמסלולים שונים מאלו הניתנות עבור רכישת נכס לצרכים פרטיים או לצרכי מגורים. לרוב מתאפשרת פריסה רחבה של תשלומים על מנת לאפשר השקעות בסוג נכסים זה.

·         אפיק מימון נוסף לצרכי השקעה הינו לקיחת הלוואה. ישנם גופים שונים המספקים הלוואות לצורך זה, ומציעים תנאי החזר שונים וריביות משתנות. לקיחת ההלוואה צריכה להיעשות לאחר היוועצות עם גורם כלכלי אשר יוכל לבחון את כדאיותה. הבדיקה הכלכלית צריכה לבחון את יכולת החזר ההלוואה ואת התשואות הצפויות מההשקעה.

·         אפיק שלישי לצרכי מימון השקעה בנכס נדל"ן מסחרי בצפון או בכל מקום אחר הוא באמצעות יצירת שותפות או קבלת תמיכה כלכלית ממשקיעים נוספים. ההוצאה על נדל"ן לצרכי מסחר הינה לא מבוטלת, ולכן מומלץ לבחון אלטרנטיבת מימון זו.