מהם נכסים מניבים?

נכסים מניבים או נכס מניב הינו מושג בסיסי בתחום הנדל"ן והוא מייצג על פי רוב את כל סוגי הנכסים מהם ניתן להפיק רווחים באופן שנתי קבוע ותזרים פיננסי רציף לאורך זמן. סוגי נכסים מניבים משתנים בהתאם לגודל ההשקעה ואופי המשקיעים והם יכולים להיות נכסי מגורים מניבים או נכסים מסחריים מניבים לדוגמא, בתי מגורים, משרדים חנויות, חניונים, קניון, תחנת דלק ועוד, כל נכס אשר ניתן להפיק ממנו דמי שכירות והכנסות נוספות.

 

על פי אילו פרמטרים להליט להשקיע?:

ההחלטה להשקיע את הכסף על נכסים מניבים היא החלטה אשר השיקול הראשון שלה צריך להיות בחינה ואומדן עצמי של היכולת הכלכלית והסגנון האישי. השקעת כסף על נכסים מניבים כרוכה בהוצאה כספית גדולה בזמן המתנה ממושך עד כי הנכס אכן מתחיל להניב רווחים ותשואה מהנכס שעלולה להשתנות על פי פרמטרים שונים בשוק הנדל"ן ופרמטרים נוספים.

 

נכסים מניבים למגורים – ההשקעה הסולידית:

נכסים מניבים למגורים יהיו ההשקעה הסולידית היציבה והבטוחה ביותר. שוק הדירות הינו שוק יציב והוכיח לאורך עשרות בשנים כי ניתן להפיק ממנו תשואה יפה כמו גם השבחת הנכס לאורך זמן. בבחירת נכסים מניבים למגורים להשקעה יש לקחת לידי שיקול פרמטרים שונים כגון מיקום הנכס הדירה או הבית וסוג האוכלוסייה העתיד להתגורר בה ממנו מניבים את דמי השכירות וכמו כן אחוזי התשואה הנמדדים ביחס שבין עלות הנכס לרווח המונב ממנו.

 

נכסים מניבים מסחריים – ההשקעה הרווחית:

נכסים מניבים מסחריים יהיו ההשקעה בעלת הסיכון הגבוה יותר. נכסים מניבים מסחריים יהיו חנויות משרדים שטחים מסחריים ועוד. התשואה על נכסים אלו הינה גבוהה שכן עלות הנכס נמוכה באופן יחסי בהרבה מן הרווחים המופקים ממנה. יחד עם זאת הסיכון בהשקעה זאת הוא גבוה יותר שכן בזמני מיתון קשה בעלי העסקים השוכרים את החנויות והמשרדים ומשלמים עליהם דמי שכירות נאלצים לסגור את משרדיהם ועוברים לעבוד ממקומות בעלי עלות פחותה או ללא עלות כלל כגון מן הבית וכדומה. נכסים מניבים מסחריים יתאימו יותר לבעלי ממון ולבקיאים בתחום הנדל"ן.